Jak rozebrat kliku u dveří: Návod na demontáž

Jak rozebrat kliku u dveří: Návod na demontáž

Chcete se dozvědět, jak jednoduše rozebrat kliku u dveří? Náš návod na demontáž vám přinese jasné a přesné kroky, které vám pomohou nalézt cestu k úspěchu!
1. Přehled základních nástrojů potřebných k demontáži kliky

1. Přehled základních nástrojů potřebných k demontáži kliky

Demontáž kliky u dveří je snadnější než si myslíte

Pokud se rozhodnete u dveří vyměnit kliku nebo vyčistit zajišťovací mechanismy, budete potřebovat několik základních nástrojů. Není třeba se však obávat, demontáž kliky není žádnou vědeckou záhadou. Následující přehled vám ukáže, jak se do toho pustit a vyřešit tento drobný problém sami.

Potřebné nástroje:

 • šroubovák
 • kladivo
 • tříčinný klíč
 • izolační páska
 • silikonový sprej

Krok za krokem:

 1. Odemkněte dveře a otevřete je. Ujistěte se, že jsou ustálé a nepohybují se během demontáže kliky.
 2. Použijte šroubovák k odšroubování vrutů na vnější straně dveří. Tyto vruty drží část zámku, která se vkládá do dveří.
 3. Pokud máte kliku se zámekem na vnější straně, odšroubujte i tento zámek. Případně můžete použít tříčinný klíč ke správném odšroubování jednotlivých částí.
 4. Pokud je kliková část stále připevněná, použijte kladivo k opatrnému vytlučení části, která drží kliku na vnitřní straně dveří. Dejte si pozor, abyste nijak nepoškodili dveře či zámek.
 5. Před montáží nové kliky doporučujeme provést údržbu zámku. Pomocí silikonového spreje a klíče si otestujte, zda zámek správně pracuje, a případně naneste trochu silikonového spreje na klíčovou část zámku.
 6. Novou kliku připevněte podle návodu od výrobce. Ujistěte se, že je pevně připevněná a správně pracuje.

Tipy a upozornění:

 • Při demontáži buďte opatrní, abyste nepoškodili okolní materiál nebo zámek samotný. Použijte například izolační pásku na koncích šroubováku, abyste minimalizovali potenciální poškození povrchu dveří.
 • Před odšroubováním vrutů se ujistěte, že máte vhodnou velikost šroubováku, aby nedošlo k poškození šroubového otvoru.
 • Dbáte na správnou stranu kliky. Vnitřní strana je obvykle jednodušší na demontáž a montáž.
 • Po dokončení demontáže a montáže, vyzkoušejte, zda nová klikla správně funkční a zámek bez problémů funguje.

2. Postup demontáže kliky krok za krokem

2. Postup demontáže kliky krok za krokem

Když potřebujete demontovat kliku na vašich dveřích, může se zdát jako komplikovaný úkol. Nicméně, s správným postupem a několika nástroji, můžete tuto úlohu zvládnout snadno a bez stresu. Níže vám přinášíme jednoduchý krok za krokem návod na demontáž kliky u dveří.

 1. Připravte si nástroje: Nejdříve si připravte potřebné nástroje. Budete potřebovat šroubovák s plochým nebo křížovým profilem (v závislosti na vaší klikové konstrukci), pravítko, malý kladivo, pinzetu nebo jiný malý háček a mazivo.

 2. Rozložte kliku: Začněte odstraněním víčka na klikovém knoflíku. Může být připevněno šroubem nebo pojistkou. Poté odšroubujte hlavní skrutku držící klikovou páku na místě. Dejte pozor, abyste nespustili vnitřní části kliky.

 3. Odstraňte vrchní kryt: Pod klikovým knoflíkem může být jeden nebo více krytů, které musíte odstranit. Může se jednat o dekorační kryt, destičku nebo jinou ochrannou vrstvu. Odstraňte je, abyste získali přístup k vnitřním mechanismům.

 4. Vytáhněte vnitřní součásti: Pomocí pinzety nebo malého háčku vytáhněte vnitřní součásti, jako jsou pružiny, čísla číselníku nebo jiné mechanismy. Přitom si všimněte jejich pořadí a umístění, abyste je mohli později správně zpátky sestavit.

 5. Vmažte mazivo: Před montáží nové kliky je dobré všechny pohyblivé součásti očistit a poté je promazat mazivem. Tím zajistíte hladký chod a prodloužíte životnost kliky.

Všechny tyto kroky jsou základním postupem demontáže kliky u dveří. Nezapomeňte před demontáží kliky vypnout zámek a důkladně prostudovat její konstrukci. Udržování klidu a opatrnost jsou klíčové při manipulaci s drobnými součástkami.
3. Jak vyřešit některé běžné problémy při demontáži kliky

3. Jak vyřešit některé běžné problémy při demontáži kliky

Existuje několik běžných problémů, se kterými se můžete setkat při demontáži kliky u dveří. Tyto problémy mohou způsobit zadrhávání, nebo dokonce úplné selhání procesu demontáže. Nicméně nezoufejte, existuje několik jednoduchých řešení, které vám pomohou překonat tyto překážky a úspěšně demontovat kliku.

Prvním problémem, se kterým se můžete setkat, je zablokování nebo zaseknutí šroubu, který upevňuje kliku k dveřím. Pokud je šroub opatrně zakroucen a nejde ho dál pohnout, zkuste použít nějaký speciální olej, který uvolní zaseklý šroub. Pomocí několika kapek oleje aplikovaných na šroub a následného opatrného přetočení byste měli dosáhnout uvolnění zaseknutého šroubu.

Dalším běžným problémem je, že kliku nelze úplně vyndat z dveří kvůli zaseknutému mechanismu. V takovém případě je nejlepší postupovat pomalu a opatrně. Pokud je klikový mechanismus zaseknutý, můžete použít speciální odstraňovač sekretů, který pomůže uvolnit a vyčistit mechanismus. Přikážte si odstraňovač sekretů a aplikujte ho podle přiložených instrukcí. Postupujte opatrně a pomalu, a nechte odstraňovač sekretů působit na zaseknutý mechanismus. Poté byste měli být schopni kliku snadno vyndat z dveří.

V případě, že žádné z těchto řešení nefungují a kliku stále nedokážete odstranit, je nejlepší se obrátit na odborníky. Oprava kliky může být složitější než se zdá, a pokus o demontáž může způsobit další poškození. Vyhněte se zbytečným problémům a zanechte demontáž kliky v rukou profesionálů.
4. Doporučení pro údržbu a čištění kliky po její demontáži

4. Doporučení pro údržbu a čištění kliky po její demontáži

Při demontáži kliky u dveří je důležité dodržovat správné postupy, abychom minimalizovali riziko poškození či ztráty součástek. Poté, co kliku úspěšně rozebereme, je vhodné ji důkladně vyčistit a provést údržbu, která zajistí její spolehlivé fungování i nadále. Zde je několik :

 1. Vyčistěte všechny součástky: Rozložte kliku na jednotlivé součásti a odstraňte veškeré nečistoty. Použijte kefku nebo stěrku na odstranění prachu a špíny. Pokud je některá součástka silně znečištěná, můžete ji namočit do vody s jemným čistidlem a pečlivě ji očistit.

 2. Ošetřete klíčové díly: Klíčové díly kliky, jako například zámek, je vhodné ošetřit grafitem nebo speciálním mazivem pro zamky. Tím zajistíte plynulý chod kliky a prodloužíte její životnost. Naneste mazivo na klíčové části a poté je důkladně promažte.

 3. Sestavte kliku a otestujte: Po dokončení čištění a údržby zkontrolujte, že jsou všechny součásti správně sestavené. Poté ji opatrně namontujte zpět na dveře a vyzkoušejte, zda všechny funkce kliky pracují bez problémů. Pokud máte pocit, že je něco nesprávně, zkontrolujte sestavení a správné fungování.

Udržování kliky v čistotě a provádění pravidelné údržby je klíčové pro její bezproblémové fungování a odolnost vůči opotřebení. Dodržujte tyto jednoduché doporučení a prodlužte si tak životnost své kliky u dveří. To demontáž kliky dveří může být jednoduchá úloha s správnými nástroji a trochou znalostí. Sledováním našeho návodu jste se naučili, jak rozebrat kliku bez zbytečného stresu. S představou nových dovedností a vědomostí vám přejeme úspěšnou demontáž a smontáž dveřních klik.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *